Поиск

Все про дитячі садки Польщі

Пост обновлен 4 июня 2019 г.


Ми запитали родину яка живе в Польщі про те, як йдуть справи в Польщі з дитячими садочками і викладаємо вам докладну відповідь.


Як потрапити в дитячий садок та його види.

Приватний

Якщо є місця (а вони, як правило, є), то записатись можна в будь-який час. Потрібно заповнити стандартну анкету та сплатити “вписовый” внесок. Він звичайно дорівнює місячного платежу, або трохи вище. Цей внесок не повертається. У частині садів — одноразовий, у частині його потрібно платити за кожен рік.

Приватні сади діляться на ясла (“жлобки”) і звичайні садки. Є також сади з ясельними групами. В ясла беруть зазвичай з півроку. Звичайні групи починаються з 2-2,5 років. Як правило, ясла значно дорожче звичайних груп.

В середньому вартість варіюється від 300 до 450 злотих в місяць. Ясла — від 550 до 700. Залежить від розміру садка, його “крутості” та інших особливостей. Ця сума сплачується завжди, навіть якщо дитина більшу частину місяця прохворіла. Їжа оплачується додатково, коштує від 7 до 10 злотих в день. Зазвичай можна вибрати, скільки разів дитина буде їсти. Наприклад, не брати сніданок (приходити пізніше) і не платити за нього. Якщо дитини не було в саду, то за їжу платити не потрібно.

Додатково можуть бути регулярні оплати за додаткові заняття і за матеріали (пластилін, олівці).


Кожен день багато занять. Є уроки іноземних мов (англійська скрізь, в нашому саду ще додатково іспанська), малювання, ліплення, аплікації, вироби, музика, спів. Частину занять проводять запрошені фахівці, які “гастролюють” за різними садках міста.

Також є досить занять на вибір за окрему плату, звичайно в другій половині дня. Серед них — лего-конструювання, танці, шахи, карате/айкідо і т. п. Зручно, що не треба водити дитину на додаткові секції в інших місцях.

Традиційно відзначаються всі місцеві свята, з підготовкою, ранками.

Плюси приватних садів — багато екскурсій. Діти їздять в зоопарки, парки розваг, музеї, на хлібозавод, пожежну станцію, в зоомагазин і т. п. Бувають просто екскурсії в ліси і парки з метою вивчення природи. Нерідко в сади приїжджають артисти, театри.

У приватних садах немає кухонь. Їжу замовляють у спеціальній фірмі, яка готує харчування і розводить по різних установах.

Меню від фірми на тиждень зазвичай розсилають всім батькам по e-mail. Там все дуже смачно, корисно і дуже різноманітно.

В залежності від саду є кілька груп різних вікових категорій. Зазвичай до 3-х років діти сплять вдень, пізніше тихої години вже немає (точніше, є спокійний відпочинок і читання казок).

В яслах зазвичай на 4-5 дітей один вихователь. У старших групах 2 вихователя, а дітей від 15 до 20. Хоча трапляються й менші групи, але рідкість, особливо у віці 3-4 років.

Прогулянка зазвичай одна, до обіду. Активні заняття теж до обіду й тихої години, після платні заняття і вільний час.

Сади відкриті з 7 ранку до 17 години. Однак більшість батьків забирають дітей близько 16 годин, особливо в молодших групах. Це пов’язано з тим, що поляки рано йдуть на роботу. Робочий день з 7 до 15 взагалі не рідкість.Державний


Запис у сади йде навесні, з березня. Втім, якщо є вільні місця, то до вересня у садок потрапити можна. Протягом навчального року — не впевнена. Внесків при вступі немає. Дітей приймають з трьох років. Є окремі установи — держ ясла, але у мене немає знайомих, чиї діти туди ходять. Здається, їх мало і потрапити складно.


Дитини дошкільного віку беруть в сад позачергово, так як за польськими законами до вступу в школу дитина зобов’язана рік провести у дитячому садку. До речі, шкільна освіта в Польщі починається з 7 років, цю норму нещодавно змінили, було з 6-ти.

Не раз чула про те, що обов’язковим критерієм вступу дитини в держ сад є те, що обоє батьків працюють. Але досить моїх знайомих з сімей, що переїхали по роботі мужів (дружини не працюють або фріланс), без проблем влаштували дітей у садки. Так що спробувати в будь-якому випадку варто.

Оплата залежить від часу, якого дитина проводить в саду. Моя знайома прописала в договорі “з 7 до 17″ і платить 180 злотих (включаючи харчування). Зрозуміло, що кожен день дитина в садку стільки не сидить, але у мами є час для маневру”. Чим менше годин в саду, тим менше оплата. Якщо дитина не була у саду, за цей день не треба платити взагалі. Чула, що якщо забирати чадо до 13 годин, то платити не треба ВЗАГАЛІ! Загалом, переваги над приватними очевидні.

Додатково є оплати за заняття в “фонд саду”, за страховку дитини. Якщо дитина ходить в групу з підготовкою до школи (“зерувка” в 5-6 років), то ще потрібно платити за підручники.

В частині дозвілля дітей все те ж саме що і у приватних садках. Є спільні заняття, є додаткові за плату, є свята і т. д.. в частині екскурсій та вистав — в держ садах вони рідше.

Їжу готують в садку. Харчування не настільки вишукане і різноманітне, як привозять приватні фірми, але все одно смачно.

Групи від 3 років. Дітей у групі як правило багато — не менше 25. Винятки рідкісні. Вихователь один + 1-2 “няньки” в допомогу. У молодшій групі два вихователя. Розпорядок дня і години роботи ті ж, що і у приватних.Якщо ж все ж таки твердо вирішили забрати діток до Польщі, не вагайтесь! В будь якому випадку дитині краще там, де знаходяться їхні батьки, а адаптація діток проходить набагато легше ніж у дорослих! Надіюсь ми Вас переконали?


Джерело: http://polshagid.com.ua