Поиск

Що таке Tax Free або шопінг у Польщі


Польща – це дуже зручна для шопінгу країна. Окрім того, що вона знаходиться зовсім поряд з Україною, вона має ще багато переваг. Польща – європейська держава, відповідно, в місцевих магазинах дуже багато якісних товарів від її сусідок. Та й самі польські фірми виготовляють багато товарів, що варті уваги покупця, бо разом з якістю, товари, у більшості випадків, мають привабливі ціни.


Але найбільший бонус від покупок в Польщі в тому, що після придбання товару можна оформити Tax Free, ця можливість є майже всюди, особливо в великих магазинах. Тобто якщо товар, що ви придбали виїде разом з вами за межі ЄС, то торгові точки можуть повернути до 100 % сплаченого податку. Як показує практика, більшість людей, що подорожують чи їздять до Польщі «на закупи», чули про Tax Free, але не розуміють як саме вона працює, та що потрібно зробити, щоб повернути частину витрачених грошей. Тому під час написання статті переслідувалась єдина мета – розповісти що означає дана система, та як правильно нею потрібно користуватися.


Поняття Tax Free: як працює система

Деякі країни додатково збільшують ціни на товари на суму податку ПДВ та екстра вартість. Це потрібно для того, щоб система оподаткування стала простішою, а отримані гроші йдуть на потреби жителів певної країни. Тобто отримані на податках гроші йдуть на соціальні потреби населення: виплата пенсій, страхування та інше. Тому місцеві вже давно звикли до плати за товари більше ніж їх реальна вартість, оскільки як громадяни вони мають свої переваги від цього, що не скажеш про іноземців, оскільки вони тут не живуть. Але плюс для мандрівників у тому, що вони можуть повернути гроші, що зазначені в чеку як ПДВ.

Так, на вході більшості польських магазинів знаходиться попередження, що тут працює система Tax Free, але іноді краще додатково запитати у продавців, оскільки попереджають про це не завжди.

Така система дійсно зручна та необхідна, адже кожен хотів би зекономити якимось чином. Та проблема в тому, що не кожен може нею скористатися. Отже, якщо ви дотримуєтеся наступних умов, то маєте право отримати певний відсоток від здійсненої покупки на території Польщі:

  • не маєте статусу біженця;не маєте права на працевлаштування в країні;

  • вартість здійснених вами покупок перевищує 300 злотих;

  • ви перебуваєте в країні не більше ніж 3 місяці;

  • не маєте ВНЖ в Польщі.

Які типи Tax Free існують та чим вони відрізняються?

Податок на додану вартість можна повернути частково або повністю. В першому випадку магазин користується послугами глобальних операторів на повернення Tax Free, а в другому – виписує власний документ. Обидва способи мають свої особливості, тобто кожен з них має свої переваги та недоліки.

Часткове повернення податку за системою Tax Free – це досить зручний варіант для тих туристів, що не мають наміру повертатися до магазину, де вони здійснили покупку. У цій ситуації, кожен, хто хоче повернути свої гроші, може це зробити в пунктах видачі певного оператора, або в одному з відділень його партнерів.

Повернення повної суми податку за системою Tax Free – це зручний, а головне економний метод для тих, хто часто їздить «на закупи» до Польщі, або той, хто сюди просто часто приїжджає. Адже, опція повергнення повної суми доступна лише під час наступного візиту до країни.


Коректне виконання процедури – запорука повернення коштів

Перше, що потрібно зробити максимально точно – заповнити чек Tax Free, при чому не важливо ви будете робити це від руки, чи заповнювати надрукований бланк. Адже головне у даному випадку – перевірити правильність заповнення даних, тому мають бути зазначені: номер закордонного паспорта покупця, ПІБ, вартість та дата здійснення покупки, а також країна проживання. Досить часто додатково вказують відсоток грошей, що вам мають повернути (це маєте робити не ви, а продавець, відповідно до таблиць та правил).

Майте на увазі, ви зобов’язані надати свій паспорт продавцю під час заповнення листу Tax Free, оскільки без цього вам його просто не видадуть.

Також зберігайте чек від самого магазину, оскільки ці два папірці працюють лише разом, за одним Tax Free, вам не видадуть грошей. Отже, перші кроки здійснені, але є ще декілька необхідних дій, для того, щоб повернути свої гроші. Коли ви маєте на руках обидва чеки, то при перетині кордону, ви маєте показати їх прикордонному працівнику.Далі він має поставити штамп, бо саме це дозволить вам повернути сплачені податки (це можна зробити як в Україні, так і в Польщі під час наступного візиту).

Порада: не ховайте далеко покупки, за які маєте намір повертати гроші, адже на кордоні вас можуть попросити їх показати, і хоч це трапляється не завжди, та краще мати їх у швидкому доступі.

Де можна повернути гроші?

Як вже говорилося раніше, якщо ви претендуєте на повернення повної вартості, то це можна зробити в Польщі під час наступного візиту. Якщо вас задовольнить часткове повернення коштів, то це можна зробити і в Україні.

Ще один метод отримати витрати – зробити це під час перетину кордону. На кожній митниці є пункти, де вам можуть це оформити, та й працівники з радістю підкажуть де це можна зробити, раптом ви не знайдете самостійно.

Проблема в тому, що під час перетину кордону, не завжди є час для цього.

Тому найкращий варіант для тих, хто не любить багато часу присвячувати подібним речам – повернути гроші методом банківського переказу. Ця процедура дещо довша (триває близько 2 місяців), але вона найлегша. Щоправда не забудьте вказати номер банківського рахунку, коли будете відправляти чеки до польського відділу global refund.

Отже, повернути сплачені податки можна, навіть потрібно, оскільки це в будь-якому випадку економія, особливо, якщо вартість ваших покупок була достатньо високою. До того ж, зробити це дійсно нескладно.


Джерело: http://polshagid.com.ua