Поиск

Польська мова! Вивчаймо разом.

Пост обновлен 4 июня 2019 г.


Думаю, до такого заголовка довгі вступи не потрібні. Якщо ви прийшли на цей сайт, то, ймовірно, цікавитеся життям у Польщі і плануєте сюди перебратися. І мова для цього просто необхідна. У статті я спробую систематизувати відомі способи вивчення, дати корисні посилання і додати по можливості особистий досвід.

Припустимо, у вас немає грошей або часу, щоб ходити на курси або до репетитора. Подивимося, що ви зможете зробити своїми силами.

Варіант для тих, хто не лінується, може взяти себе в руки і щодня виділити час на читання глав підручника, виконання вправ. Особисто я «стартувала» з самовчителя видавництва АСТ. Він непоганий для початківців, продається разом з CD-диском, на якому записані цікаві діалоги.


Є ще чудова серія підручників під назвою «Polski, krok po kroku». А підручники «HURRA!!! Po Polsku» активно використовують мої знайомі, які відвідують мовні курси.

Мої знайомі лінгвісти особливо рекомендують — старий, але дуже хороший підручник Василевської та Кароляка.


У мережі чимало сайтів для вивчення мов, в тому числі, і польського. Особисто я рекомендую якісний курс для початківців polskijazyk.pl. Все безкоштовно, достатньо лише зареєструватися. Подача матеріалу схожа на самовчитель, однак після кожного шматочка теорії є перевірочні тести, в тому числі, і з аудіоматеріалами.


Схожий сервіс — lingust.ru, теж на основі самовчителя з аудіопідказками.

Не можна не згадати великий сайт для вивчення мов busuu.com. Правда, серйозна частина можливостей доступна за додаткову плату. Але всі базові матеріали — безкоштовно, спробуйте, сервіс хороший. Аналогічний варіант — babbel.com. Обидва вони, до речі, мають і відмінні додатки для смартфонів.


Ще мені рекомендували ресурс Speakasap.com. На ньому доступно 7 відеоуроків польського для початкового рівня. Також є додаток для смартфонів. А за додаткову плату можна проробити всю теорію, спілкуючись з викладачем.

МОБІЛЬНІ ДОДАТКИ - дієвий спосіб вивчення мови. По суті цей пункт можна було описати і в «онлайн-сервісах», але виділила окремо. Смартфони зараз є практично у кожного, вони постійно в руці чи під рукою. Ось ви їдете в транспорті, від нудьги читаєте Twitter або фейсбук, а могли б замість цього запустити додаток і тренувати ваш польський!

Першим ділом порекомендую безкоштовну програму «Дуолинго» (додатки є для популярних платформах: iOS, Android і Windows Phone). Це повноцінний курс для початківців, добре і наочно складений, з тестами на запам’ятовування, практикою. Єдиний мінус — базова англійська мова, тобто вчать вас через англійську. З моїм знанням англійської на середньому рівні це не проблема — все розумію.

Ще один якісний додаток з аудіо уроками і тестами — «Вивчайте польську мову» від ATi Studios (iOS, Android). Але там безкоштовно доступна тільки невелика частина.


Ще одна програма — «Польська мова за 7 уроків» від згаданого вище сайту Speakasap, є версії для iOS і Android. Вона теж має обмежений безкоштовний варіант.

Також цікавими виглядають програми «Польська з Nemo» (iOS, Android), Memrise, (iOS, Android), «Вивчення польської мови L-Lingo» (iOS, Android), Rosetta Stone (iOS, Android), а також згадані у попередньому пункті Babbel (iOS, Android) і Skyrock (iOS, Android). Але у всіх основна частина платна, так що я їх не використовувала. Подивіться, погуглите відгуки, може, вам щось підійде.

Ще момент: наберіть «польська мова» в каталозі додатків для вашої ОС і ви побачите безліч розмовників, словників, тестів і так далі. Я вже не буду перераховувати всі доступні варіанти.

ЧИТАННЯ ВІДПОВІДНОЇ ЛІТЕРАТУРИ. Звичайно, для цього потрібна хоча б якась базова польська, інакше ви просто нічого не зрозумієте, і будете дивитися в словник кожну секунду. А ось розвинути наявні навички цей пункт дуже допоможе.

Особисто я по приїзді до Польщі стала намагатися читати в інтернеті місцеві ЗМІ. Це і цікаво знати, що відбувається навколо, і корисно. З часом читати стало набагато простіше. Можна почати, наприклад, з порталу ONet, або з якогось вашого регіонального сайту.

Книги — теж варіант. Не буду давати конкретних посилань, що саме читати, тут все індивідуально. Хоча знову ж — мої знайомі дуже рекомендували почати з Гаррі Поттера або Робінзона Крузо. У дитячих книг зазвичай проста і зрозуміла мова. Але, на мій погляд, краще знайти ті книги, які ви раніше читали рідною мовою і які вам сподобалися так, що ви не могли відірватися. Є шанс, що не будете відриватися і польською. Ну і база для розуміння теж буде.

Відразу зазначу, що в польському інтернеті складно знайти сучасні книги безкоштовно, він більш «цивілізований» на відміну від уанету, байнета або рунета. Так що рекомендую купувати книги, для цього достатньо різних сервісів, наприклад, Virtualo або Woblink.

Якщо ви читаєте з телефону, то є дуже гарні додатки, заточені саме для читання на іноземних мовах (переклад одним кліком). Для Android раджу – Читалка-Перекладач, для iOS – Diglot.

Всі фахівці в галузі вивчення мов рекомендують активно поповнювати словниковий запас і працювати зі словниками. Потрапляє незнайоме слово — записуєте, потім повторюєте, поки не вивчите. У цьому знову ж таки дуже допоможуть додатки для смартфонів, де можна створювати картки з іноземними словами. Для iOS рекомендую «Учи На Ходу», для Android – FlashWords.

Ще можна слухати польське радіо, дивитися телепередачі онлайн, а також фільми, серіали і цікаві YouTube-канали.


Надіюсь ми були корисними дляч Вас! Не вагайтесь - вивчення мови це не так уже і складно і як показує практика ще й дуже цікаво.


Джерело: http://polshagid.com.ua