Поиск

Нострифікація медичного диплому у Польщі


Останнім часом до нас дуже часто звертаються кандидати, які мають дипломи спеціалістів - вчителі, медики тощо та бажають працювати в Польщі за фахом. Однак, не все так просто, як здавалося б на перший погляд. Офіційне працевлаштування з дипломом вітчизняного зразку можливе лише після процедури нострифікації.


Що ж таке нострифікація? Нострифікація(nostryfikacja) - підтвердження або визнання диплому (uznanie dyplomu) – це порівняння навчальної програми вашого диплому з навчальною програмою конкретного вузу за кордоном: співставляються предмети і години з вашого додатку до диплому. Академічну різницю в годинах можна “відпрацювати” в різний спосіб: іспити в тій чи іншій формі, або відвідування додаткових занять + іспити. Тобто, якщо ви пройшли нострифікацію з позитивним результатом – значить ваш диплом вважається еквівалентним диплому того університету, де ця процедура відбулася.


У Польщі, рішення про визнання або невизнання диплому може бути прийняте на рівні університету, без звернення до Міністерства освіти. Але тут є декілька тонкощів, про які краще бути попередженим заздалегідь:

  • оскільки рішення про визнання/невизнання диплому приймає наукова рада, або рада кафедри університету, то слід точно визначитися з факультетом. Він має бути не лише ідентичним з тим, що зазначено у вашому дипломі, а ще повинен мати право присвоювати ступінь кандидату наук. Якщо цього немає, то університет не підтвердить диплом. Буває й таке, що спеціальність, зазначена у вашому дипломі здобувається в Польщі після навчання на декількох факультетах.

  • У такому випадку слід звернутися до ректора університету із заявою та пакетом документів (український диплом та його копії, автобіографію польською мовою, копію шкільного атестату) та пояснити ситуацію. У ході вирішення цього питання зазвичай призначають додаткові екзамени, тому лише після їх успішної здачі, український диплом може бути визнаним. У більш складному випадку (якщо у вашому дипломі зазначена недостатня кількість необхідних дисциплін), можуть разом із здачею іспитів призначити обов’язкові відвідування занять.

  • Процедура нострифікації має тривати не більше трьох місяців, а також не більше місяця у разі складання додаткових іспитів. Якщо диплом визнано, то далі при поданні його до наступних інстанцій (наприклад, при походженні співбесіди, влаштовуючись на роботу), слід додавати й оригінал документу. У разі несхвального рішення, можна подати апеляцію на ім’я ректора.

  • Послуга нострифікації диплому на території Польщі платна, до того ж це не залежить від результатів перевірки. Коштує це від 2000 до 6000 злотих, залежно від ВНЗ та рівня складності. Варто наголосити, що у разі відхилення – гроші не повертають.


Оскільки лікар – професія серйозна та відповідальна, то процес підтвердження диплому для українських лікарів теж кропіткий та довгий. Саме тому, нострифікація медичного диплому в Польщі може тривати до одного року. До того ж, у порівнянні з іншими спеціальностями це не означає, що ви одразу ж отримаєте роботу.

Та почнемо з процедури визнання, адже основна відмінність від інших професій – здача іспитів тут обов’язкова. Попередньо, кандидат має здати мовний іспит та іспит, який показує рівень володіння медичною термінологією на польській мові.

Схема екзамену з лікувальної справи приблизно наступна: український лікар заходить до аудиторії, де вже сидять до 6 професорів, далі йому задають питання з різних областей медицини, якщо кандидат відповідає правильно, то диплом вважається визнаним.

Та, після цього не слід одразу розраховувати на отримання роботи, адже для початку, лікар має пройти стажування протягом року, і лише після цього можна претендувати на робоче місце.

Якщо ваша мета – нострифікація диплому медсестри, то попередні умови залишаються дійсними. Єдина різниця – термін практики після здачі основного іспиту у медсестри становить 6 місяців. Важливий нюанс – медичний іспит в Польщі не безкоштовний, тому сплатити за нього доведеться від 600 до 1000 євро. У разі незадовільної оцінки гроші не повертають.

Бувають і ситуації, коли підтвердження українського диплому не є необхідним. Наприклад, у разі продовження освіти в Польщі після навчання в українському ВНЗ. Також звільняються випускники спеціальності «бакалавр», які приїхали в країну для отримання ступеня «магістр». У деяких випадках вступу до аспірантури ця процедура теж зайва (якщо абітурієнт має цільове направлення).

Але про те, що ви маєте право не нострифікувати документ про освіту, слід повідомити ректору університету, надавши заяву та необхідні документи. У протилежному випадку, доведеться проходити процедуру визнання.

Отже, процедура нострифікації документів про освіту не буде такою складною, якщо попередньо дізнатися про всі тонкощі. Якщо ви лікар, та маєте намір працювати за своєю спеціальністю в Польщі, то варто розуміти, що спочатку на вас чекатиме немало труднощів. Та, перспективи майбутньої роботи точно зможуть мотивувати вас старанно підготуватися, та успішно пройти всі етапи підтвердження кваліфікації.


Джерело: http://polshagid.com.ua