Поиск

Невиплата зарплатні у Польщі. Це варто знати!


На жаль, історії від українських заробітчан про те, що в Польщі їх обдурили, не платили зарплату, або тримали у неналежних умовах зовсім не новина. Досить часто після повернення додому люди розповідають про те, як вони жили в таких умовах, що й ворогам не побажаєш. Декому не платять грошей, або платять набагато менше ніж обіцяли. Також, іноді самі ж роботодавці підставляють своїх працівників, особливо це стосується тих, хто працює на зборі овочів та фруктів. Обдурити тут найпростіше, наприклад, людина збирає яблука, їй «підсовують» корзину з битими яблуками (а як відомо, в Польщі до якості роботи дуже прискіпливо відносяться) та відмовляються оплачувати якісь години, чи навіть цілий день.

Досить неприємна ситуація, але буває навіть гірше. Зрозуміло одне – потрібно знати свої права та обов’язки, щоб у разі відкритого порушення ваших прав, ви могли обґрунтовано довести свою точку зору. Саме тому, дана стаття покликана висвітлити питання прав та обов’язків українського заробітчанина в Польщі.


Відповідно до Трудового Кодексу Польщі (ст.22), виплата зарплати – це важливий елемент трудових взаємовідносин. Роботодавець зобов’язаний платити гроші своїм працівникам, хоча б один раз на місяць. При чому сума виплат має бути не меншою ніж та, що вказана у трудовому договорі між працівником та власником. Відповідно до цього положення, у Трудовому Кодексі Польщі вказані деякі види проступків (пункт 1, ст. 218):

  • виплата з/п у меншому еквіваленті, ніж вона була зазначена у договорі про працю;порушення терміну виплати з/п, згідно з договором про працю;необґрунтовані вирахування із з/п працівника.

  • Також, відповідно до договору про працю, вас не можуть змусити працювати десь в іншому місці, аніж в тому, що обговорювалося.

Тобто, якщо ви їхали працювати помічником пекаря, вас не можуть змусити працювати на «шкідливому» підприємстві (наприклад, сортувальником чи пакувальником хімічних речовин).

Якщо ви побачили порушення ваших прав, то треба написати скаргу до Національної Інспекції Праці в Польщі, або подати позов до суду. Далі розглянемо конкретні випадки та способи вирішення конфліктних ситуацій.

Випадки порушення прав індивідуальні, тому при визначенні винних потрібно враховувати різні фактори, що на це вплинули. Часто буває так, що людина, яка приїхала на заробітки сама винна у своїх проблемах, тобто вона зробила стільки порушень, що довести свою правоту буде важко. Буває й таке, що порушниками у питанні працевлаштування виступають обидві сторони: роботодавець та робітник. А іноді зі сторони робітника виконані всі умови належним чином, але його права порушуються.

У будь-якому випадку, за свої права потрібно боротися (для цього потрібно розуміти як саме це можна зробити). Тому способи вирішення проблем можуть відрізнятися залежно від того,що саме спричинило дану проблему.


Якщо підставою для вашого працевлаштування стала umowie o prace

Це, напевно найпростіший спосіб довести свої права у разі їх порушення, оскільки цей варіант працевлаштування гарантує працівнику найбільше прав та свобод. Отже, якщо роботодавець не виплачує вам заробітну плату – він відкрито порушує польський закон. Коли розмови та прохання повернути чесно зароблені гроші не дають жодного результату, то прийшов час для рішучих дій.

Що робити: ви повинні звернутися до PIP (Panstwowa Inspekcja Pracy). Далі ця організація особисто звертається до вашого роботодавця з проханням повернути ваші гроші, якщо це не допомогло, то інспектор видає нечесному роботодавцю квитанцію на сплату штрафу. Зазвичай, ще після першого попередження від Національної Інспекції, власник сплачує всі свої борги.

Але якщо ви працювали в малій компанії, що наразі стала банкротом, то на свої законні виплати доведеться чекати довго.


Якщо підставою для вашого працевлаштування стала umowie zlecenie

У цьому випадку, спочатку потрібно надіслати wezwanie do zaplaty людині, на яку працюєте. Якщо пройшло вже достатньо часу, а відповіді та виплат немає, то можна подавати позов до суду. Якщо виплат ви не отримали навіть після цього, то хоча б допоможе судовий пристав. В такому разі, він може конфісковувати майно у нечесного роботодавця, як результат ви отримаєте грошову компенсацію.

Ще одним способом вирішення питання може стати звернення до PIP, це допоможе виявити порушення трудових відносин, та призначити відшкодування для вас.Тож, якщо ви вирішили працювати за кордоном, обирайте надійну агенцію із працевлаштування. Компанія "EuroVista" працює тільки з перевіреними роботодавцями - звертайтесь і ми допоможемо вам обрати гарну вакансію із гідною оплатою праці!


Джерело: polshagid.com.ua